هدر
بهداشت روانآدرس مدرسهمسابقات فرهنگی هنریمسابقات فرهنگی هنری2تربیت بدنیورزش صبحگاهیاسلاید اصلیپیش ثبت نامشعار سال98اسلایداصلی1

چرا بعضی از کودکان کم حرف هستند؟

با توجه به اینکه اختلالات روانپزشکی انواع گوناگونی دارد، در این مطلب سعی می کنیم در مورد اختلال سکوت بیمارگون ارادی صحبت کنیم. فقط ذکر این نکته به نظر ضروری می رسد که نشانه ها صرفا برای آشنایی شما بوده و چنانچه علائمی موجود باشد حتما باید قبل از برچسب گذاری، تمام علائم کودک خود را در حضور روانشناس یا روانپزشک متخصص بیان نمایید تا با تشخیص دقیق از آسیب های احتمالی اختلال پیشگیری نماییم.

در کودکان مبتلا به اختلال سکوت بیمارگون ارادی، وقتی آنها در تعامل های اجتماعی با افراد دیگر قرار می گیرند، سر صحبت را باز نمی کنند، وقتی دیگران با آنها صحبت می کنند، متقابلا پاسخ نمی دهند، پس صحبت نکردن در تعامل های اجتماعی با کودکان یا بزرگسالان بسیار زیاد اتفاق می افتد. این کودکان در خانه و در حضور اعضای خانواده صحبت می کنند اما اغلب حتی در حضور دوستان نزدیک یا بستگان درجه دوم مثل پدربزرگ یا مادربزرگ یا مانند آنها صحبت نمی کنند.


ادامه مطلب...

اوقات فراغت دلچسب در تابستان

فصل تابستان فرا رسیده و یکی از دغدغه‌ های ما، داشتن اوقات فراغت دلچسب در تابستان است. این مسئله نه تنها دغدغه بچه‌هاست، بلکه والدین هم در این خصوص نگران هستند.

وقتی پای درد و دل والدین می شینیم نگرانی‌هایی از این قبیل دارند:
مدرسه تموم شد دیگه همش پای تلویزیونه
دیگه درس و مشق نداره، مگه میشه گوشی رو ازش گرفت
همیشه سرش تو تبلت و داره بازی میکنه
همه‌ وقتش پای کامپیوتره
و …


در خیلی از مواقع حق با والدین هست اما یه سؤال مهم از پدر و مادرهای عزیز:

چه برنامه جذاب‌ تری برای بچه‌ ها در نظر گرفتید؟


ادامه مطلب...

مهارت های اجتماعی فرزندان خود را تقویت کنید

جمع صمیمانه کودکان فرصتی برای رشد این مهارت‌ های اجتماعی است. می‌دانیم که بهتر کردن این توانمندی‌ها مساوی با حضور موفق کودکان در جامعه و دست یافتن به اهداف بزرگ است. باید با افزایش دادن دامنه این یادگیری اولیه در محیط خانه، نقش مؤثر خود را در بهبود مهارت‌ های احساسی و اجتماعی فرزندان با موفقیت هر چه بیشتر ایفا کنیم. راهکارهای زیر می‌تواند به پیشرفت این فرایند کمک کند.

داستان خواندن قبل از خواب

ساعات پایانی روز، جادویی هستند. این بازه زمانی از هر وقت دیگری برای صحبت کردن در مورد «احساسات» ایده‌آل‌تر است. داستان تعریف کردن نیز یکی از کارهای مورد علاقه همیشگی کودکان در این اوقات است. می‌توانیم از ویژگی سکوت و آرامش شب برای هدف ویژه خودمان استفاده کنیم.

داستان‌های قبل از خواب را از میان داستان‌های ساده و آرامشبخش انتخاب کنید.  رفتار شخصیت‌های داستان را کمی بیشتر از توضیحات کتاب برای کودک تحلیل کنید و بعد از او بخواهید آنچه را در مورد شخصیت داستان، فکر و احساس می‌کند بگوید. با این سؤال‌های فرضی: «به نظر تو بهتر بود که او چه کار کند/نکند؟ اگر تو به جای او بودی چه تصمیمی می‌گرفتی؟


ادامه مطلب...