۱۰ قانون برای عادت دادن بچه ها به رفتار خوب

پیروی از ده قانون ساده به شما امکان می دهد رفتارهای خوب را در کودک خود تقویت کنید و این رفتار را در آنها به صورت عادت در آورید.

 

۱) رفتار درست بچه ها را تقویت کنید نه بدرفتاری شان را:

درخواست های مودبانه بچه ها را تقویت کنید، نه نالیدن ها و فریاد زدن هایشان را یا سربه سر گذاشتن ها و کج خلقی ها و قهر کردن هایشان را. سعی کنید بحث و گفت وگوهای آرامی که در بین تان وجود دارد را چند برابر کنید، نه مجادله کردن و پافشاری و جنگیدن هایی که گاه و بی گاه بین تان به وجود می آید.

 
ادامه مطلب...

این 25 مورد خلاصه آدابی است که کودک تا 9 سالگی باید یاد گرفته باشد:

این 25 مورد خلاصه آدابی است که کودک تا 9 سالگی باید یاد گرفته باشد:

1- هنگامی چیزی را می‌خواهی بگو: "لطفا".

2- هنگامی چیزی به تو می‌دهند، بگو: "متشکرم."

3- هنگامی که بزرگترها با یکدیگر حرف می‌زنند، میان حرف آنها نپر، مگه اینکه مسئله‌ای فوری مطرح باشد. آنها حواس‌شان به تو هست و وقتی حرف‌شان تمام شد به تو پاسخ خواهند داد.

4- اگر لازم است که توجه کسی را فورا جلب کنی، گفتن عبارت "ببخشید" مودبانه‌ترین راه برای وارد شدن به مکالمه است.


ادامه مطلب...

تأثیر و نقش بازی در کودکان پیش‌دبستانی

درباره اهمیت و نقش بازی در کودکان باید بگوییم که بازی مانند ﻧﻔﺲ ﻛﺸﻴﺪن ﺣﻴﺎتی و طبیعی اﺳﺖ. ﺷﻴﻮه‌ای از اﺑﺮاز وﺟﻮد ﻛﻮدﻛﺎن است ﻛﻪ در ﺳﺮ ﺗﺎ ﺳﺮ ﺟﻬﺎن وجود دارد.

اﺳﺘﻔﺎده از ﻓﺎﻧﺘﺰی (ﺗﺨﻴﻞ) و بازی نمادین و فرضی یک فعالیت طبیعی همراه با سیر تکاملی در کودکان است. بازی و سرگرمی می‌تواند برای کودکان به اهمیت خواب و تغذیه باشد تا جایی که در ﻛﻨﻮاﻧﺴﻴﻮن ﺣﻘﻮق ﻛﻮدک سازمان ملل متحد ﻣﻮرد ﺗﺄﻛﻴﺪ ﻗﺮار گرفته است. این ﺑﻴﺎﻧﻴﻪ ﺣﻘﻮق ﻛﻮدک را شامل اﺳـﺘﺮاﺣﺖ، ﺗﻔـﺮﻳﺢ، ﻣﺸﻐﻮل ﺷﺪن ﺑﻪ ﺑﺎزی و ﺗﻔﺮﻳﺤﺎت ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای ﺳﻨﺶ و ﺷـﺮﻛﺖ آزاداﻧـﻪ در ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ‌ﻫﺎی ﻓﺮهنگی و ﻫﻨﺮی ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن ذکر کرده است.


ادامه مطلب...

آموزش نظم به کودکان

کودکان توانایی شگفت‌انگیزی در برهم زدن لوازم خانه و به هم ریختن اسباب‌بازی­‌ها و هر چیز دیگری که در دسترس­شان قرار می‌گیرد، دارند! آنها تمام اسباب بازی‌هایشان را روی زمین پخش می­‌کنند و گاهی به نظر می­‌رسد که از این بی‌نظمی لذت می‌برند. در این وضعیت آنها به هر چیزی که بخواهند دسترسی دارند و این موضوع می­‌تواند لذت بازی با لوازم را برایشان افزایش دهد اما اسباب بازی­‌ها و لوازم پخش شده روی زمین می­‌تواند زیر پای افراد برود و آسیب ببیند یا حتی منجر به آسیب دیدن کودک شود. در این شرایط خیلی از لوازم ممکن است ناپدید شوند و تمام این مسائل می‌تواند دلیلی باشد که شما را به سمت آموزش نظم به کودکتان سوق دهد. در ادامه این مطلب نکاتی را برای تسهیل آموزش نظم خدمت والدین ارائه می‌کنیم.


ادامه مطلب...

روانشناسی نقاشی کودکان

روانشناسی نقاشی کودکان و خردسالان بسیاری از حرفه ای ها را در زمینه آموزش و پرورش جذب کرده و علاقه مند می کند.

 محققان، روانشناسان، معلمان و والدین تحقیقات مختلفی را برای روشن ساختن مفهوم و تفسیر نقاشی های کودکان انجام داده اند.

از طریق بررسی و تحلیل نقاشی کودکان ، می توان بینش آنها را در مورد توسعه اجتماعی / احساسی، فیزیکی و فکری هر کودک به دست آورد.

کودکان معمولا از طریق روش های فکری، جسمی و احساسی جهان اطراف را کشف می کنند. مداد، قلم مو و کاغذ بهترین روش برای انتقال ترس ها و امیدهای آنهاست. پیشرفت نقاشی کودکان در طی یک دوره زمانی می توانند رشد فکری آنها را نشان دهد و همچنین توانایی ها و مهارت های علمی آنها را مشخص کند.

  کودکان از طریق نقاشی های خود، نظرات و تفسیرهایشان را بیان می کنند. نقاشی های کودکان بخشی از طبیعت درونی آنها است. هنگامی که نقاشی می کنند، مواد، مداد رنگی، الگو، اندازه و موقعیت آنچه را که می خواهند بکشند با دقت انتخاب می کنند که هر کدام نشان دهنده بعدی از درون آنهاست و می تواند اطلاعات دقیقی ارائه دهد.


ادامه مطلب...