چرا برخی از دانش آموزان تنبل هستند؟

چرا برخی از دانش آموزان تنبل هستند؟

حقیقتاً دانش آموزانی که در درس سستی می کنند، خشم اولیاء خود را بر می انگیزند، لذا برخی از اولیاء مجبور می شوند که رفتارهای تندی را در قبال آن ها داشته باشند و طوفانی از انتقادها و سرزنش ها را نثار فرزندان خود می کنند چیزی که چرخه ای از سستی در درس یا همان تنبلی را موجب می شود و اوضاع را وخیم تر می کند. اتخاذ شیوه های صحیح رفتاری با این دانش آموزان بسیار سخت می تواند باشد. که در آن صبر و آینده نگری و علت یابی و حمایتی می تواند از عناصر مهم این شیوه ها باشد.

 
ادامه مطلب...

ویژگی دانش آموز موفق

دانش آموز از لحاظ لغوی به معنی کسی است که دانش می آموزد و در اصطلاح، برای اطلاق به محصلان رسمی در سطح تحصیلات پیش از دانشگاه به کار می رود.

پیشتر نیز در مورد این که یک دانش آموز منضبط و مودب، همیشه کارهای خویش را با نظم انجام می دهد و جایی که ضعف در کارهایش پیش می آید سعی در بر طرف نمودن ضعف خویش می کند صحبت کرده ایم.        

 

دانستید که شما دانش آموزان در طول سال تحصیلی (برای ساعاتی) ساکنان جامعه کوچکی به نام مدرسه هستید و می توانید جامعه کوچک خویش را به خوبی اداره کنید و یا باعث آشفتگی آن نشوید.  


ادامه مطلب...

چگونه مخترع شویم ؟!

آیا تا به حال فکر کردید که چه خوب است اگر چیزی اختراع کنید؟ چطور می توانید مخترع شوید؟ شاید هم یک ایده دارید که گمان می کنید از اجرای آن عاجزید! شاید هم در حین خواندن این مطلب بگوئید که این فقط یک مقاله است و خواندن آن کمکی به ما نمی کند!!!

با “علم” آغاز کنید

هیچ فردی بدون علم مخترع نخواهد شد، منظورمان از علم مدارک دانشگاهی نیست! بلکه منظور فرهنگ و دانش است. با مطالعه شروع کنید تا در خواندن به استادی برسید، می خواهم برای شما تعدادی از افراد موفق را نام ببرم که از دانشگاه ها فارق التحصیل نشدند، مانند؛ استیو جابز، بیل گیتس، اسحاق نیوتن، انیشتین. درس خواندن و مدرک دانشگاهی فقط شما را به درس خواندن حقیقی دعوت می کند اما این خود شما هستید که به آن واقعیت می بخشید.


ادامه مطلب...

مهارت دوست یابی در مدرسه

ممکن است فرزند شما به دوستی با همسالان علاقمند باشد،; اما به علت کم روئی یا ندانستن راه های ایجاد ارتباط،; با آنان دوست نمی شود. در این صورت با استفاده از شیوه های زیر به او کمک کنید .

به او بیاموزید که برای آغاز دوستی در مدرسه،; سراغ دانش آموزی برود که مثل خودش تنهاست و بعد از سلام و معرفی خودش، بگوید : ” می خوای با من دوست بشی ؟ ”

 مهارت های گفتگو را با کودک تمرین کنید، از جمله : سلام کردن، معرفی خود،; پرسیدن نام طرف مقابل، پرسش هایی برای ادامه گفتکو، برای مثال : چه خبر ؟ دیگه چه طوری ؟

 به فرزند خود بیاموزید که به بازی گروهی بچه ها بپیوندد، سلام کند، اجازه بگیرد و با آنان بازی کند. کودکان به طور معمول از این پیشنهادها استقبال می کنند .


ادامه مطلب...

دایناسورها باهوش بودند یا کم هوش؟

دایناسورها شصت و پنج میلیون سال پیش بر اثر سرد شدن ناگهانی زمین منقرض شدند و فسیل‌های باقی مانده از دایناسورها نشان می‌دهد که این جانور مغز کوچکی داشته است، اما هیچکدام از این دو شواهد باقی مانده ثابت نمی‌کند که آن‌ها کم هوش بوده‌اند. دانشمندان از روش جدیدی استفاده کرده‌اند تا ببینند دایناسورها باهوش بودند یا کم هوش .

یکی از روش‌های سنجش هوش دایناسورها: EQ

ازآنجاکه راهی برای سفر در زمان وجود ندارد و نمی‌توان از دایناسورها تست آی‌کیو گرفت، دانشمندان علوم طبیعی از روشی غیرمستقیم برای پایش هوش جانوران منقرض شده استفاده می‌کنند. به این روش اندازه گیری ضریب مغزی به اختصار EQ می‌گویند. ضریب مغزی نسبت بین وزن مغز و اندازه بدن جانور است، که باعث برآوردی کلی از هوش حیوان می‌شود. در ادامه این نسبت با سایر حیوانات زنده که در جهان امروز زندگی می‌کنند مقایسه می‌شود و نتیجه مقدار هوش احتمالی جانور می‌شود.


ادامه مطلب...