هدر
اسلاید اصلینوروز 98ولادت امام علی(ع) 97اسلایداصلی1

روش‌هایی برای بیشتر کتاب خواندن

کتاب خواندن باعث بالا رفتن کارایی مغز می‌شود. در این مطلب ابتدا توضیح می‌دهیم که خواندن کتاب چه اثراتی بر روی مغز دارد و سپس روشی را به شما یاد می‌دهیم که با استفاده از آن می‌توانید به یک کتاب خوان قهار تبدیل شوید. در ادامه با روش‌هایی برای بیشتر کتاب خواندن آشنا می‌شوید.

با خواندن کتاب می‌توان مغز و ذهن را پرورش داد و حتی هوش احساسی را تقویت کرد. بسیاری از افراد علاقه دارند کتاب بخوانند اما نمی‌دانند که چطور می‌شود به یک کتابخوان قهار یا به اصطلاح کرم کتاب تبدیل شد. در ادامه روش‌هایی برای این کار معرفی کرده‌ایم.

چرا باید کتاب خواند

از نظر علمی ثابت شده است که خواندن کتاب تاثیر زیادی روی سلامت مغز و روان دارد. ما به پشتوانه مطالعات علمی می‌دانیم که خواندن کتاب باعث رشد مغز کودکان می‌شود. در مطالعه‌ای که بر روی دوقلوها انجام شده مشخص شد کودکانی که در سن پایین شروع به خواندن کتاب می‌کنند بهتر می‌توانند به تست‌های هوش پاسخ بدهند.


ادامه مطلب...

چطور فرزندی سازگار داشته باشید؟

همه پدرها و مادرها از اینکه فرزندی دانا و سازگار داشته باشند لذت می‌برند؛ فرزندی که بتواند تفاوت‌ها را درک کند و به رفتارهای متفاوت بهترین واکنش‌ها را نشان دهد. روانشناسان بر این باورند که کلید طلایی بالا بردن سازگاری کودکان در مواجهه با افراد و شرایط متفاوت، در دست والدین صبور و هوشمند است. 

راهکارهای زیر در بالا بردن سازگاری کودکان اثربخش و مفید خواهد بود. چه خوب است که ابتدا به رفتار و واکنش‌های خودمان دقت کنیم. زمانی که ما در مقابل گروه خاصی از مردم واکنش مثبتی از خودمان بروز می‌دهیم، این رفتار در ذهن فرزندان ما به صورت یک الگوی مثبت رفتاری ذخیره می‌شود.


ادامه مطلب...

خشونت در دانش آموزان

مدرسه، برای اغلب بچه ها، اولین مکانی است که در آن زندگی در کنار همسالان را تجربه می کنند. مدرسه، یک نهاد کوچک اما پراهمیت است که نمی توان آنرا جدا و متفاوت از جامعه دانست. به این ترتیب ممکن است هر رویداد اجتماعی بر مدرسه هم اثر گذارد.مدرسه، مکانی مهم  برای دانش آموزان است. دانش آموزانی که برای زندگی  آماده می شوند و باید بیاموزند « اجتماعی شدن» را و نحوه تعامل با اطرافیان را که این امر، از طریق احترام به دیگران و پذیرفتن آنان صورت می گیرد.

و اما مقوله احترام به دیگران، شاید به ظاهر موضوع پیچیده ای نباشد اما به نظر می رسد ضرورت یادگیری این موضوع برای دانش آموزان، از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر یک دانش آموز در سنین اولیه ورود به مدرسه، مقولهه ای رفتری مربوط به احترام را بیاموزد و یا این الگوی عمل رشد کند و البته به طور مداوم این رفتارهای اجتماعی را از جانب اولیای مدرسه هم مشاهده کند و در خانواده ای زندگی کند که اعضای آن هم به این مقوله معتقد هستند، آن زمان می توان امیدوار بود که فردی با شخصیت طبیعی و با برخورداری از معیارهای یک انسان محترم و مودب رشد کرده و با این خصلت ها به جامعه بزرگتری وارد می شود تا به ایفای نقش خویش بپردازد.


ادامه مطلب...

بچه ها از چه سنی می توانند وارد فضای مجازی شوند؟

نظارت بر فعالیت های آنلاین کودکان در سال های آغازین آشنایی با رایانه و اینترنت بسیار اهمیت دارد و لازم است تا کودکان در تمام لحظات تحت کنترل باشند. به علاوه، کودکان تنها می توانند نیم ساعت در روز را با سایت های متناسب سن خود سپری کنند. اما برای کودکان بالای هفت سال، شرایط فعالیت های اینترنتی کاملا تغییر می کند.

  

محدود کردن کودکان و نوجوانان در استفاده از فضای مجازی یک الزام است 

متاسفانه در حال حاضر کودکان حتی در سن ۸، ۹ سالگی در اینستاگرام صفحه‌های شخصی راه‌اندازی می‌کنند که این موضوع می‌تواند آسیب بسیاری به کودکان وارد کند چراکه ممکن است کودکان و نوجوانان به خاطر کنجکاوی‌های متعدد،‌ وارد فضاهایی شوند و یا با افرادی معاشرت کنند که صدمات جبران ناپذیری به آنها و یا خانواده‌شان وارد کند.

 
ادامه مطلب...

چطور از طریق بازی میزان یادگیری را بالا ببریم؟

کودکان هر روز در معرض انبوهی از اطلاعات محیطی قرار می‌گیرند. آنهــا در تقابل دائمی میــان پدیده‌های اطراف خود و یافتن پاســخ برای چیستی و چرایی آنها قرار دارند. شــناخت پیچیدگی‌های دنیای اطراف برای آنها جذاب بوده و همیشــه به دنبال راهی برای یافتن راه‌ حل‌ها و ایفای نقش مؤثر در موقعیت‌های اجتماعی خودشان هستند. مهمترین نقش والدین در این زمینه، یافتن روشهای یادگیری و دستیابی به راه‌ حل‌های مؤثر برای چالش‌های یادگیری اســت. به تناسب ویژگی‌های فردی هــر کودک، گستره‌ی متنوعی از روش‌ها قابل بررسی است؛ اما یک روش جذاب و قدیمی، فصل مشترک یادگیری همه‌ی کودکان بوده است: بازی.

کودکان هر روز در معرض انبوهی از اطلاعات محیطی قرار می‌گیرند.آنهــا در تقابل دائمی میان پدیده‌های اطراف خود و یافتن پاســخ برای چیستی و چرایی آنها قرار دارند. شــناخت پیچیدگی‌های دنیای اطراف برای آنها جذاب بوده و همیشــه به دنبال راهی برای یافتن راه حل‌ها و ایفای نقش مؤثر در موقعیت‌های اجتماعی خودشان هستند.


ادامه مطلب...